Akustická pohoda díky sádrokartonu

Palác Dlážděná

Ulice Dlážděná se nachází v historické čtvrti Nového Města pražského a spojuje Senovážné náměstí s ulicí Hybernskou. Není to dlouhá ulice, ale zato je docela rušná, neboť kromě aut zde vede tramvajová trať. Jméno získala ulice proto, že byla jednou z vůbec prvních vydlážděných ulic v Praze.
Vznikla ve 14. století za vlády krále Jana Lucemburského. Tolik malé historické ohlédnutí. Dnes tu není po dláždění ani památky. Projdeme-li se z jednoho konce na druhý, najdeme tu kromě Státního úřadu pro jadernou bezpečnost činžovní domy z konce 19. století. Jedním z nich je Palác v ulici Dlážděné, který byl postaven podle plánů architekta Václava Sigmunda, autora slavného domu Na Kocandě na Starém Městě. Původní čtyřpodlažní dům byl několikrát přestavován a v 50. letech dokonce přeměněn na kancelářský objekt. Společnost PSN, s.r.o., se rozhodla vrátit objektu původní účel a vybudovala zde luxusní rezidenční bydlení. Autorem projektu je Jakub Cígler Architekti.

Na staro-nové architektuře domu zůstal zachován čistý jednoduchý styl s typickými neorenesančními prvky, jako jsou například polosloupy, profilované římsy či girlandy. Zatímco do pátého patra byly dodrženy původní dispozice, horní dvě patra s mansardovou střechou jsou zcela nová. Při prohlídce objektu z ulice si všimneme krásné fasády s novými špaletovými okny. Naopak při pohledu ze dvora zaujmou prostorné balkony, francouzská okna, vyhlídkové terasy a odpočinková zahrada uprostřed. V podzemí najdou noví majitelé bytů garáže, v suterénu privátní wellness. Architektura bytů odpovídá vysokému standardu včetně techniky jako například řízeného větrání a rekuperace tepla. V nových horních patrech jsou luxusní mezonetové byty osazené velkoformátovými hliníkovými okny.

Při prohlídce domu nikoho ani nenapadne, kolik sádrokartonových konstrukcí kolem je. A přesto si kladete otázku, byly ty stropy tak nízké? Nikoliv, a hned vysvětlíme proč. V každém bytě od 1. až do 5. patra byly realizovány dvojité podhledy. Zatím.co první podhled má ryze technickou protipožární funkci, což znamená, že byl sestaven z protipožárních sádrokartonových desek RED Piano, konkrétně v konstrukci D 112 s dvojitým opláštěním (12,5 mm), druhý podhled je napůl designový a napůl akustický. Právě akustika byla i s ohledem na hladinu vnějšího hluku velmi důležitá a věnovala se jí proto velká pozornost. Mezi oběma podhledy je v průměru světlá výška 40 cm. Spodní akustický podhled má taktéž dvojitý záklop deskou White. Původní konstrukce stropů (světlá výška 4 metry) s dřevěným trámovím zůstaly, ale vyměnily se horní záklopy. Trá.my bylo ovšem nutné po odkrytí zesílit příložkami, na které přišla OSB deska a pak zpevněná betonová masivní podlaha. Nicméně ve většině případů (cca 80 %) jsou spodní podhledy řešeny jako samonosné D131 kvůli přenosu hluku přes závěsy. V tomto případě se nemusely použít silentblokové akustické kotvy.
Jak již bylo řečeno, v 1. až 5. patře byla zachována původní vyzdívka, ale z důvodu akustického komfortu, který byl předepsán, byly v bytech provedeny akustické předstěny. Cílem bylo dosáhnout mezi jednotlivými bytovými jednotkami absolutního pocitu soukromí. V interiéru skutečně neslyšíte žádný hluk zvenčí ani od sousedů. Mezibytové předstěny byly na základě doporučení techniků Knauf řešeny dvojitým záklopem kombinací dvou desek – White a TOPAS. Předstěna v konstrukci W 626 má vloženou izolaci a tloušťku 75 mm. Akusticky kritickým místem bylo napojení bezpečnostní příčky na původní obložkové dřevěné zárubně, myšleno v místech bývalých průchodů, na jejichž zachování památkáři trvali.

Luxusní mezonetové byty v prostoru bývalého podkroví
Horní mezonetové byty, které vznikly z původního podkroví, jsou zcela nové. Příčky, mezibytové stěny i podhledy jsou ze sádrokartonu. Tady se v konstrukcích uplatnily jak desky Diamant, tak White i RED Piano. Podhledy byly řešeny stejným způsobem jako v dolních patrech s tím rozdílem, že akustika tu nebyla tak extrémně důležitá, protože se jednalo o poslední podlaží. Naopak větší význam tu měla protipožární ochrana, protože se deskami RED Piano chránila konstrukce krovu. Pro zajímavost: v prostorách domu byla předepsaná většinou požární odolnost REI 45 minut, v posledním patře REI 30 minut, ale ze strany sousedních domů EI až 60 minut. V horních patrech byly podhledy provedeny v konstrukci K 311. Na stavební akustiku se přísně přihlíželo i v případě vnitřních příček W112. Proto se na každý UW profil dávaly 4 pruhy sádrokartonu na kluzné uložení tak, aby akustika byla dodržena i v tom nejkritičtějším místě nahoře, kde dochází k průhybu konstrukce (příčka je vedena až ke stropu). Ve výčtu použitých sádrokartonových desek samozřejmě nechybí ani impregnovaná deska Knauf Green, která se objevuje u konstrukcí příček a samonosných podhledů koupelen a toalet. Vzhledem k stísněnému prostoru, protože v šachtách a podhledech bylo vtěsnáno mnoho techniky a instalací, byla realizace zejména samonosných stropů docela složitá.

 AQUAPANEL na balkonech
Poslední zajímavostí je designový podhled na balkonech, kde z důvodu odolnosti vůči všem možným povětrnostním podmínkám musely být použity speciální cementové desky Knauf AQUAPANEL Outdoor. Podhled je řešen jako plovoucí zavěšený na profilech C5M s antikorozní úpravou (včetně šroubů) a zakrývá ocelovou konstrukci balkonu. Palác v Dlážděné je další podařenou rekonstrukcí, která vnesla do historického objektu dech nové doby. Ačkoliv bydlení uprostřed rušného města není pro každého, díky novodobým materiálům mohlo být docíleno dokonalého pocitu soukromí v klidné oáze činžovního domu.

Palác Dlážděná

Dlážděná, Praha 1


Najít trasu

Související stránky