Administrativní budova na Zeleném Předměstí

Višňovka v Pardubicích

Višňovka je soubor obytných domů v jižní části Pardubic na území nazývaném "Zelené Předměstí". Nyní ale v této olokalitě vyrostla nová administrativní budova se stejným  názvem - Višňovka. Investorem je firma Montáže Brož s.r.o., která zde má i své hlavní sídlo. Jedná se o novostavbu kancelářských a komerčních prostor o výměře cca 1900 m2 s podzemním parkováním. Čtyřpatrový objekt je koncipován jako betonový skelet doplněný v interiéru především suchou výstavbou Knauf. Její realizace se ujala firma KP-Gips s.r.o., která s firmou Knauf spolupracuje již delší dobu, přestože na trhu působí teprve šestým rokem. Budova je ze všech stran dobře prosvětlena přírodním světlem, což na návštěvníka působí pozitivně. Především kanceláře investora v horních patrch reprezentují příjemné pracovní prostředí, které odpovídá významu firmy. V přízemí budovy může každý navštívit také novou restauraci a pekárnu. 

Architektura stavby na první pohled respektuje účelovost, střídmost, ale také skrývá při podrobnějším seznámení řadu zajímavých detailů. Například velkoryse navrženou venkovní terasu a všudypřítomné bohatě dimenzované prosklení. Díky tomu je budova ze všech stran dobře prosvětlena přirodním světlem, což na návštěvníka působí pozitivně. Především kancelář investora v horních patrech reprezentují příjemné pracovní prostředí, které odpovídá významu firmy. V nejlbižší budoucnosti bude moci každý navštívit také novou restauraci a pekárnu v přízemí budovy. 

Jak již bylo řečeno, v interiéru lze najít tradičně značné množství sádrokartonových konstrukcí, zejména příček s různými parametry a funkcemi. Zatímco klasické příčky typické konstrukce W111 s bílými deskami Knauf White rozdělují často kanceláře, akustické příčky s červenými deskami Knauf RED Piano oddělují kanceláře od chodby, čímž zajišťují dostatek soukromí pro práci. V zázemí firmy Montáže Brož, kde místo klasického členění najdeme tzv. „open space“, byly použity svěšené sádrokartonové příčky kombinované s prosklením. V objektu najdeme rovněž požární příčky, které zase oddělují hlavní části administrativní budovy od chodby, což jsou dva samostatné požární úseky. Protože budova je pouze čtyřpatrová, dramatická protipožární opatření tu nebylo až tak potřeba naplňovat.

Sádrokartony Knauf pro náročné prostředí

V každé administrativní budově se najde prostředí, které je do jisté míry agresivní vůči materiálům, třeba tím, že se tam generuje vlhkost. V případě pardubické Višňovky se jedná o restauraci v prvním patře. Proto se v části kuchyně použily v podhledu speciální odolné desky Knauf Drystar Board tloušťky 12,5 mm a instalovány byly na systémovém roštu C3 modré barvy, což značí, že se jednalo o profily s antikorozní úpravou. Důvod byl zřejmý. Existuje zde vysoké riziko výskytu par, a proto je voděodolnost podhledu namístě. S jinou speciální deskou se můžeme setkat na venkovní terase, u které je spodní část vodorovného podhledu konstruovaná s cementovou deskou AQUAPANEL Outdoor tloušťky 12,5 mm. Podhled je uchycen na systémovém roštu a následně byl opatřen fasádní omítkou. Bezpečnost i design k sobě našly ideální cestu.

Kvalita a detaily v sádrokartonových konstrukcích

Jak již bylo řečeno, podstatnou část sádrokartonových konstrukcí obstaraly klasické „bílé a červené“ desky Knauf doplněné děrovanými Cleaneo deskami. Aby byl výčet úplný, nesmíme zapomenout na některé příčky, ve kterých se z důvodu zvýšeného nároku na vzduchovou neprůzvučnost objevují desky Knauf Diamant. Na toaletách zase impregnované desky Knauf Green. Vzhledem ke konstrukci stavby a fasády je napojení příček k fasádě logicky řešené jako pružné. Což odpovídá doporučení dle příslušných technických listů Knauf. Sádrokartonové konstrukce byly vytmeleny nepřekvapivě Uniflottem a povrch stěn následně „doladěn“ do kvality Q2.
 
 
Dodejme na závěr, že firma KP-Gips, která vznikla v roce 2016, se orientuje zejména na suchou výstavbu. V rámci spolupráce s firmou Knauf se nejednalo zdaleka o první projekt. Firma se často zabývá stavbou komerčních hal. K zajímavostem patří například 13,5 metru vysoká a 120 metrů dlouhá příčka. Suchá výstavba Knauf byla použita také na polyfunkčním centru firmy John Deer v Praze 9 atd.

Název stavby: Administrativní centrum Višňovka
Investor:         BRB Servikces s.r.o.
Architekt:        Atelier Ing. arch. Pavel Mudruňka
Realizace suché výstavby:   KP-Gips s.r.o.
Použité materiály Knauf:       Cleaneo, RED Piano, Diamant, Green, Drystar Board, Aquapanel Outdoor, Uniflott
 
 

Administrativní budova Višňovka

Na Spravedlnosti 2853, Pardubice, 530 02


Najít trasu

Související stránky