Rekonstrukce kanceláří firmy SERVIS-24 v Brně

Sádrokarton na každém kroku

RED piano - lepší akustika a požární ochrana

Když se brněnská firma SERVIS-24 dostala do situace, kdy musela volit mezi stěhováním, nebo přestavbou půdního prostoru i za cenu skutečně rozsáhlé rekonstrukce v relativně krátkém čase, byla to otázka proveditelnosti a rozpočtu. Dnes, po necelém roce, jsou již kanceláře v plném provozu. Cesta to však nebyla zcela jednoduchá, vzhledem k možnostem objektu. Polyfunkční dům v ulici Čechyňská je zvenčí poměrně nenápadný, ale sídlí tu celá řada firem. Aby mohly v nejvyšším patře vzniknout nové kanceláře, bylo zapotřebí především zpevnit dvě patra pod tímto prostorem. „Museli jsme udělat masivní výztuže sloupů, překladů a podlahových konstrukcí,“ říká v této souvislosti jednatel firmy Miloš Novák a dodává, že na zpevnění spotřebovali více než 40 tun oceli. Současně bylo zapotřebí posunout střechu nahoru, aby se zvýšila pochozí výška, která byla nedostatečná. Díky tomu je přiznané trámoví prakticky zcela nové.

Při tak rozsáhlé rekonstrukci je využití suché výstavby naprostou samozřejmostí. Sádrokartonové konstrukce jsou tu na každém kroku. Technickým oříškem bylo vytápění a chlazení. Protože statik nepovolil podlahové topení z důvodu zátěže, hledalo se jiné řešení. Volba padla na stěnové a stropní kapilární vytápění Wolf. Tento způsob má, kromě nesporně nižší váhy, velkou výhodu v tom, že může topit a také chladit. Zdrojem tepla jsou tři tepelná čerpadla vzduch-voda zapojená paralelně tak, aby dokázala reagovat na momentálně požadovaný výkon. Součástí je samozřejmě i rekuperační jednotka. Ta pomáhá v průběhu dne hlídat rosný bod u tohoto systému, protože ten je kvůli srážení vlhkosti velmi důležitý.
 

Skladba je konstruována tak, že po celé ploše stropu byl proveden záklop protipožární deskou Knauf RED Piano o tloušťce 15 mm, která je vhodná do interiérů s relativní vlhkostí menší než 65 % při 20 °C. Deska Knauf RED Piano má ještě další nesporné výhody - zlepšuje akustický komfort a chrání před požárem. Na tuto desku byla instalována odrazová fólie, pak kapilární rohož a nakonec je vše zaklopeno základní deskou White 12,5 mm. Toto řešení – kapilára mezi dvěma deskami – bylo podle slov Miloše Nováka lepší z hlediska hmotnosti i pracnosti, než kdyby se kapilára zakryla sádrovou omítkou. Jako izolace mezi záklopem a střechou posloužila „chytrá pěna“.
Nově postavený půdní prostor je dnes rozdělen na dvě podlaží a množství kanceláří (550 + 300 m2). K vybudování místností a jejich odhlučnění se použila konstrukce příček Knauf W112.CZ s dvouvrstvým opláštěním. V horním patře, kde sídlí vedení firmy, byla tato konstrukce doplněna uprostřed ještě jednou deskou, čímž se vylepšila akustika (dohromady 5 vrstev 12,5 mm sádrokartonu). Podle slov Miloše Nováka byl v konstrukcích použit celý system Knauf, tedy včetně profilů, tmelů, pásek apod.
Ačkoliv se to na první pohled nezdá, celkem je tu 1640 m2 sádrokartonové plochy (nepočítáme však vrstvy!). Kromě desek Knauf RED Piano tu jsou standardní desky Knauf WHITE a také Knauf GREEN (určený do vlhkých prostor) v případě sociálních zařízení apod.
 

SPOLEČNOST-24, s.r.o.

Sochorova 24, Brno


Najít trasu

Související stránky