Coworkingové centrum v centru Prahy

Prvorepubliková architektura s deskami Knauf

Budova postavená technologií mrakodrapů

Praha je zajímavou architekturou proslulá, ale přesto je v samém centru města dům, který bychom tu moc nečekali. Dům, který si v ničem nezadá s americkými mrakodrapy, postavený naprosto stejnou technologií. Jedná se o Palác ARA, dříve známý jako OD Perla. Přestože není tak nápadně vysoký, v porovnání s použitými stavebními technologiemi, je naprosto srovnatelný se světově známými budovami v New Yorku, Chicagu a dalších vyhlášených amerických městech.
Výstavba paláce jako sídla obchodního domu firmy ARA (A. R. Amschelberg) probíhala v letech 1930–31. Požadavkem na stavbu nového domu byl hlavně rychlý postup stavby, snadná adaptace v budoucnu a především velká zaoblená nárožní výkladní skříň bez jediného sloupu. Díky malé rozloze stavební parcely musely být průřezy sloupů a hloubka stropních nosníků co nejmenší. Proto byla zvolena v té době neobvyklá konstrukce z oceli a budova je tedy stavěná shodnou technologií jako americké mrakodrapy. V detailu průčelí je rovněž patrný vliv obchodních paláců v Londýně nebo Americe té doby. Přiznaná ocelová konstrukce v podobě jakéhosi spřáhla zůstala obnažena pouze v posledním nad zemním podlaží, protože pouze tam to umožnily požární požadavky budovy. Ocelové nosné sloupy tvoří snýtovaná pásovina v několika vrstvách a v době rekonstrukce, když byly odkryty působily velice mohutně. Přestože se v současné době nosné ocelové prvky chrání před požárem zpravidla pomocí sádrokartonu Knauf RED Piano (běžně do 90 minut) a následují řešení pomocí desek Knauf.
Technologie stavění staveb s ocelovým skeletem není původně americká. První použití železa v konstrukcích staveb bychom našli v Anglii, v průmyslových budovách prádelen, odkud se rychle šířilo po Evropě i Severní Americe. Tam jsou již koncem 19. století vidět budovy s nosným skeletem z ocelových konstrukčních prvků. I tehdy bylo známo, že železo neodolává požáru, takže byly obezdívány nebo obetonovány. Na detailu vpravo je vidět nejdůležitější část původní stavby Paláce ARA, ještě nazakrytou nýtovanou ocelovou konstrukci, která „nese” celý dům.
 

Palác ARA slouží ke kancelářským účelům. Ve spodních podlažích sídlí ČSOB, ale od 3. do 7. patra sídlí v nově renovovaných prostorech coworkingové centrum HubHub Palác ARA. Na pěti podlažích nabízí na 2 700 m² více než 350 pracovních míst v kancelářích i fexibilních prostorech s vysokorychlostním internetem a přístupem 24 hodin denně po 7 dní v týdnu.
K dispozici jsou i prostory pro specializované semináře, panelové diskuze či pracovní snídaně. Nabídku doplňují plně vybavené kuchyňky s filtrovanou vodou, kávou a čajem, sprcha, telefon- ní „budky“ a relax zóny. Je to to pravé místo pro obchodní schůzku nebo předvedení prezentace či projektu.
Variabilní eventový prostor lze snadno přizpůsobit počtu pozvaných klientů. Je to zkrátka pohodové místo, kde lze pracovat, odpočívat, spolupracovat, učit sebe i ostatní a hlavně budovat svůj byznys a nechat ho růst v aktivní komunitě podobně smýšlejících lidí. Sloužit bude především freelancerům, rychle rostoucím start-upům i menším společnostem. Jsou také vhodné pro inovační týmy, například z korporací, které hledají dočasné místo pro speciální projekty. Otevřením již druhé lokality v centru Prahy v poměrně krátké době reaguje HubHub na stále se zvyšující zájem o tento velmi inspirativní pracovní prostor.
 

V roce 2018, po zahájení celkové rekonstrukce, zůstal ze stavby prakticky jen nosný skelet. Na nových interiérech se významnou měrou podílely konstrukce ze sádrokartonu Knauf.
Udělat náves s domečky ze sádrokartonu? Žádný problém. Ovšem není to náves, ale tržiště nápadů. Celé se nachází pod velkým proskleným světlíkem, takže do prostoru dopadá přirozené světlo, které mu dodává tu správnou atmosféru.
Vice jak 8 000 m² standardních desek Knauf WHITE se použilo na různé dělicí konstrukce v podobě příček Knauf W112. V kancelářských prostorách, v multifunkčním sále a v jeho předsálí jsou místy v podhledech použity akustické děrované desky Knauf Cleaneo pro zlepšení prostorové akustiky. Otvory v těchto děrovaných deskách společně s absorbční tkaninou redukují významnou měrou čas dozvuku a desky se dají používat nejen jako absorbéry, ale i jako difuzery, například v konferenčních místnostech apod.
Například sádrokartonové „místnosti v místnosti“ se samonosnými podhledy D131, které mají třeba pouze dvě obvodové stěny, zbytek tvoří sklo a nebo také nic. Prostě dvě stěny naproti sobě chybí a vy procházíte jakoby pod mostem. Člověk by řekl, že sádrokarton společně s tenkostěnnými profily nemůže být nijak pevný a že toho příliš neunese. Ale to je mýlka, drží to docela dobře i přes úctyhodné rozměry, jenom se to musí správně provést dle technologických předpisů výrobce.
Chce to prostě nápad a pak už je možné skoro všechno. Vezměte například netradiční tvary osvětlení, na které zde narazíte v rozličných variantách. Jako zdroj světla tu máme například „košík“ žárovek, svázaný „trs” zářivek nebo žárovky „vysypané” z krabice.
 

Palác ARA

Perlová 371/5, Praha 1


Najít trasu

Související stránky