Příběh tří kostek cukru

Nová radnice Prahy 12

Nová radnice v Modřanech  má předpoklady stát se architektonickou dominantou rozvíjející se pražské čtvrti, a pravděpodobně také kulturně-společenským centrem. Každopádně v Praze vznikla další pozoruhodná stavba a Knauf byl i tentokráte u toho. 

Modřanský cukrovar, který byl v roce 2005 zbourán se stal nejdůležitější inspirací pro vytvoření nové radnice. Cílem bylo  navrhnout důstojnou budovu, která bude sloužit pro administrativu jak Modřan, tak Kamýku. 

Nejen architektonické řešení, ale i provedení projektu byl od začátku projektován metodou BIM, a to včetně TZB. To znamená, že všichni, kdo na projektu pracovali, měli neustále k dispozici nejaktuálnější modely se všemi změnami, které byly provedeny. 
Pozemek byl poměrně složitý, neboť dříve tu byla pískovna. Proto musel být objekt založen na vrtaných pilotách vetknutých do břidlic a navržen jako sloupový železobetonový skeletonový systém. Dvě kostky mají čtyři podlaží a třetí dokonce pět. Obálku vytvořila skleněná fasáda a interiér je vlastně celý postaven metodou suché výstavby z materiálů Knauf. 

Než návštěvník vstoupí do budovy, nemůže si nevšimnout velkolepě navržené piazzetty a také balkonu umístěného v posledním patře. Ve vstupní hale na sebe strhne pozornost široce otevřený prostor s levitujícím schodištěm uprostřed. Vše pak zakrývá "nebe nad hlavou" tvořené děrovanými deskamni Knauf Cleaneo
Celkem významným tématem zde byla akustika. V jednotlivých patrch se nachází spousta kanceláří, přičemž často mnají rozdílné požadavky na vzduchovou neprůzvučnost. 
U stropů - podhledů - bylo R´w od 47 do 55 dB, u příček od 37 do 50 dB, což velmi přesně popisuje pečlivě provedená výkresová dokumentace. Tomu se sádrokartonáři museli přizpůsobit. Tloušťka stěn musela samozřejmě zůstat stejná, takže se akustika v případě vyšších nároků doháněla akusticky kvalitnějšími deskami , to znamená Knauf RED Piano. U většiny kanceláří však postačily příčky W112 s bílými deskami a dvojitým záklopem. Vzhledem ke koncepci konstrukce smuselo být napojení příček vždy kluzné. 
Pro řešení napojení všech dělicích příček na relativně úzuký paždík fasády - pouhých 50 mm - se použilo vlastní řešení Knauf v podobě "úzkého napojení na fasádu". To je detailně popsáno v technickém listu TL W112 - VO3.

Komorové paždíky mají relativně velký boční akustický přenos a investor se obával, že vzduchová neprůzvočnost příček by nemusela být dodržena. Proto se nejdříve postavila zkušební příčka napojená tímto způsobem na betonovou stěnu. Kluzné napojení, kterému nikdo  neřekne jinak než  "žiletka", je široké 45 mm a samozřžejmě ubere podle technického listu na vzduchové neprůzvučnosti 3 dB. Navíc , což je také velmi zajímavé, redukované napojení Knauf  splňuje požární bezpečnost El 60 minut. 

Vzhledem k nízkým stropům stačily pro splnění požárního požadavku El 60 minut bílé desky SDK White. Pouze ve vstupní hale a u několika jiných místností s vyšším stropem se v příčkách použily desky RED Piano. V místnosti, kde je uložen archiv bylo nutné vyřešit netradiční řešení protipožární bezpečnosti. Zde byl požadavek až 180 minut, což přiměrlo stavbu použít tři desky Knauf RED Piano  15

Děrované podhledy Cleaneo
Jak již bylo řečeno, ve vstupní hale je podhled vyrobený kombinací děrovaných desek Knauf Cleaneo s hranou UFF a plných desek White. Rozptýlené děrování je na pohled efektní, ale přispívá i k velmi dobré prostorové akustice prostoru, což byl také účel. Stejné řešení se povedlo udělat také v jednacích sálech nebo v obřadní síni. Desky Cleaneo lze občas také vidět na chodbách, kde ale plní funkci spíše jen estetickou. 
Desky, které byly do podhledů navrženy, mají UFF hranu, která urychluje a usnadňuje napojení jedné desky na druhou. protože je UFF hrana již z výroby penetrovaná, tmelí se Uniflott bez rizika prasklin ve spojjích, protože k tomnu byla deska uzpůsobena. 

 

Investror: Městská část Praha 12

Generální projektant: LOXIA, a.s.
                                                    
Generální dodavatel: GEOSANGROUP, a.s. 
                                     KLEMENT, a.s.

Nová radnice Prahy 12

Gen. Šišky 2375/6, 143 00 Praha 4-Modřany


Najít trasu

Související stránky