Akustické desky Cleaneo v centru Skipi

Kouzelné místo pro děti i rodiče

Multifunkční centrum v Letohradě

 
Nové multifunkční centrum pro děti se špičkovým konceptem otevřeno na začátku školního roku 2018/2019 v Letohradě a jmenuje se jako zřejmě nejslavnější klokan ze známého televizního seriálu. „Klokan s mládětem je pro nás symbolem matky s dítětem, hravosti i radosti z pohybu a je hezké mít možnost připravit dětem vhodné a inspirativní podmínky pro jejich zdravý a přirozený vývoj.“ říká o unikátním projektu jeho zakladatelka Marcela Kykalová.
SKiPi nabízí v první řadě možnost vzdělávání v dobře připraveném prostředí Montessori školky a jeslí. Ke každému dítěti se přistupuje individuálně, respektuje se jeho tempo a potřebám dětí jsou pečlivě uzpůsobené i pomůcky. „Chceme dětem nabídnout kvalitu a propracovaný Montessori pedagogický systém, který si naši pedagogové osvojili v Montessori ČR při diplomových akreditovaných kursech“ upřesňuje Marcela Kykalová. Budova slouží i jako centrum volnočasových aktivit a zájmových kroužků pro děti.
Rodiče určitě ocení dětský funpark, kde jsou jednotlivé atrakce navrženy tak, aby děti nejen bavily, ale pomáhaly jim i zároveň rozvíjet pohybový potenciál. Pro nejmenší je tu Baby Funpark, bezpečné objevitelské a kreativní prostředí, přizpůsobené dětem ve věku do 3 let. Pro starší je k dispozici multifunkční dětská herna s komplexním pohybovým a relaxačním zázemím, včetně 10 m vysoké lezecké stěny, která se řadí mezi největší v orlickoústeckém regionu. Příjemné posezení nabízí restaurace plná zeleně nebo kavárna Michael café s výbornou kvalitní kávou a širokou nabídkou dezertů i slaných svačin.
 

Objekt je kombinací veřejného prostoru a místa určeného pro předškolní děti. Architektura interiéru tedy musela na jedné straně respektovat přísné normy a předpisy, a na straně druhé nabídnout atraktivní prostředí pro každého z návštěvníků. Důležitým kritériem byla také akustická pohoda interiéru, ve které sehrál sádrokarton významnou roli. Největším přínosem se staly akustické podhledy ze speciálních děrovaných sádrokartonových desek Knauf Cleaneo. Generálním dodavatelem stavby byla firma TESTA, s.r.o., realizovala firma B & V GIPS EU, s.r.o. Architektonický návrh je od Ing. Arch. Martina Misíka ze studia IMP architekti.

V rámci optického členění a designového zpracování jednotlivých částí komplexu byly v konstrukcích podhledů použity tři rozdílné typy akustických děrovaných  desek Knauf Cleaneo.
Pro objekt školky byla na přání investora vybrána do konstrukce podhledu deska Knauf Cleaneo s rozptýleným kulatým děrováním 12/20/35 R a podílem kulatého děrování 9,8 %. V areálu restaurace, a částečně i ve školce, se použily nové sádrokartonové desky Knauf Cleaneo RE.
V případě těchto desek zaujme zcela nový design. Podíl nepravidelného děrování je u těchto desek vyšší (13,6 %), s nepravidelnými nestejně velkými obdélníky. Vypadají nejen originálně,  ale jsou i nebývale akusticky pohltivé. Vedle vzhledu přináší deska i zcela novou hranu UFF, která umožňuje snadné tmelení, rychlou montáž bez sesazovací pomůcky a v kombinaci s tmelem Knauf Uniflott i vyšší pevnost spár.
Do prostoru sportovního centra byl vybrán tradičnější typ děrované desky Knauf Cleaneo s blokovým štěrbinovým děrováním 12/25 B5 a širším způsobem lemování okrajů. V konstrukcích suché výstavby bylo použité kompletní systémové řešení Knauf včetně profilů a potřebného příslušenství. Z důvodu zlepšení akustických parametrů byla u podhledů sportovního centra použita zhuštěná rozteč CD profilů na 30 cm.    
V zázemí areálu i u recepce najdeme další konstrukce ze sádrokartonu, tentokráte se standardními deskami Knauf WHITE. Ve vstupním prostoru upoutají pozornost výškově odstupňované sádrokartonové podhledy ve tvaru vlny. Zajímavý architektonický prvek doplňuje „zelená“ stěna s živými rostlinami. Kombinace bílých pohledů a přírodního dřeva v celém areálu pozitivně kontrastuje s barevnými prvky interiéru a vytváří tak velmi příjemný dojem. Precizně provedené podhledy jsou vhodně doplněny účinným osvětlením.
Základní stavba byla vytvořena montovaným betonovým skeletem, který byl doplněn vyzdívkami, takže bylo nutné sjednotit různé podklady do finální podoby sádrovými omítkami Knauf. Ty se do moderní architektury dobře hodí nejen svým dokonale hladkým povrchem, ale zejména funkčností, protože díky svým vlastnostem přispívá i k vytvoření příjemného klima v interiéru. Pro realizaci byla tedy použita sádrová omítka MP 75. Díky rozdílným podkladům s odlišnými vlastnostmi, bylo zapotřebí všechny povrchy před aplikací omítek velmi pečlivě penetrovat, s cílem snížit nasákavost a sjednotit přilnavost povrchů. „Preciznost byla skutečně nutná, protože od května do konce července, kdy realizační práce probíhaly, panovaly nebývale teplé až horké dny. Podkladový materiál měl vysokou teplotu a v případě, že bychom jej 100% nepenetrovali, mohlo by docházet k předčasnému a nesouměrnému vysychání omítky. Znamená to, že by se nevytvářel potřebný homogenní a pevný film mezi oběma materiály. Jednalo se především o povrchy z pórobetonu, který je velmi nasákavý. V jeho případě jsme použili penetraci Knauf Aufbrennsperre,“ vysvětloval Petr Matějíček. „U nesavého betonu jsme naopak museli pro zvýšení přilnavosti omítky použít Knauf Betokontakt“.  „Hlavním problémem této stavby bylo vypořádat se s termíny, ale chtěl bych v tomto kontextu vyzdvihnout perfektní spolupráci s generálním dodavatel, firmou TESTA s.r.o., díky které se vše nakonec s úspěchem podařilo,“ dodává Petr Matějíček.
 
Cílem moderní architektury je naplno využít potenciál současných materiálů a sádrokarton je toho ukázkovým příkladem. Díky němu lze realizovat zajímavé originální projekty jako je tento

Multifunkční centrum SKIPi

Tyršova 949, Letohrad


Najít trasu

Související stránky