Nové akustické desky Cleaneo RE

Stáhnout

Tisková zpráva

Akustika plná hravosti, napětí i funkčnosti aneb domino na podhledu

V klidných vodách prostorové akustiky objevil se velký vír. Doslova i obrazně.  Knauf na své nové akustické desce Cleaneo RE doslova rozhýbal své děrování a dal mu podobu nestejně velkých obdélníků nepravidelně, ale akusticky nesmírně účinně rozmístěných. Symbióza designu a funkčnosti. Ruce spojující kvalitní design s vysokou akustickou účinností.
S Knauf Cleaneo Akustik RE přínáší Knauf poprvé na trh akusticky účinné sádrové desky s ortogonálním děrováním o různých velikostech, uspořádané nelineárně. Tato nová designová varianta umožňuje posun prostorové akustiky na zcela novou současnou úroveň. Pravoúhlé otvory  jsou zdánlivě náhodně rozmístěny v ploše desky a  propůjčují podhledu dosud neznámé napětí a živost.
Není to náhoda. Nový design byl vyvinut samotnými architekty. Konkrétně  interiérovým architektem a designerem prof. Rudolfem Schrickerem z ateliéru Schricker  v Coburgu (Německo) . Nové děrování dostalo do vínku i vynikající technickou hodnotu. Jde o nepravidelné děrování s děrovaným podílem 13,6 % a tak je nový design nejen zajímavý, ale na nepravidelné děrování i nebývale akusticky pohltivý.
 
Další novinku naleznete na hranách. Nová deska je vybavena zcela novou hranou UFF, zaváděnou v současnosti i u všech ostatních děrovaných desek Knauf. Hrana UFF nabízí zcela novou kvalitu spáry i výrazné zjednodušení při montáži.
 V kombinaci s tmelem Knauf Uniflott její tvar zvyšuje pevnost spáry a výrazně zjednodušuje a zrychluje zatmelení spáry. Zvýšení pevnosti přispívá i to, že spára je již z výroby penetrována, což snižuje nebezpeční sprahnutí tmelu. Tvar spáry rovněž oproti hraně SK snižuje riziko jejích poškození při manipulaci s deskou.
Montáž zrychluje i sesazování desek bez montážní pomůcky (u SK hran pomůcka fixovala vzdálenost děrování ve spárách). Desky se k sobě sesadí vždy modrým pruhem k červenému, srovnají se směrově podle okrajů desky a tvar hrany zajistí shodnou osovou vzdálenost děrování jako v ploše desky. 
Vítanou pomůckou při montáži je i speciální špachtle na tmelení děrovaných desek. Spára se zatmelí Uniflottem, nechá ze zavadnout, a poté se touto skloněnou špachtlí seřízne. Výřez v ní zajistí mírný přebytek tmelu ve spáře, který kompenzuje mírné smrštění tmelu při vysychání, Po te se spáre již jen lehce přebrousí.
Desky jsou nadále standardně recepturovány s Cleaneo efektem, tedy schopností desky odstraňovat z ovzduší zápach (cigaretový kouř, pachy z kuchyně atd,) i  škodlivé látky typu formaldehyd, emise ze změkčovadel v oblečení, retardéry hoření z nábytku i oblečení atd.)
V závislosti na způsobu využívání konkrétního prostoru je možné s děrováním Knauf Cleaneo RE řešit i speciální požadavky jako požární ochranu EI 30 až EI 90 (jako systém “strop pod stropem), odolnost proti úderu míčem, samonosné podhledy, nebo předsazené stěny s hlukovým absorbérem.