Zámek ve Škvorci

Velkorysá rekonstrukce historického objektu

Zámek Škvorec

Zámek je nejstarší památkou ve Škvorci. Bývalý hrad se poprvé připomíná na konci 13. století. V dalším století byla stavba rozšířena na čtyřkřídlý hrad s palácem, kaplí a branou a kolem roku 1545 přestavěna na reprezentativní renesanční zámek. Během devadesátých let dvacátého století objekt výrazně zchátral a počátkem tohoto století byl již v kritickém stavu. Nyní ale opět získává svoji původní krásu díky velkorysé přestavbě nového soukromého majitele, který přistoupil k rekonstrukci velmi citlivě a snažil se, ve spolupráci s památkáři a městysem Škvorec, zachovat co nejvíce původních prvků. Pro účely rekonstrukce se inspiroval dokonce i původními mapami, půdorysy a fotografiemi ze starých knih.
Oprava objektu byla celkově náročná a uplatnily se při ní výrazně i materiály Knauf, a to jak na statické zesílení kleneb, pokládku a spárování mramorové dlažby v interiéru, tak i na opravu spárování starého mostu na hlavní příjezdové cestě do zámku.

Co nejpřesnější a citlivá oprava starého zámku. Kromě jiného bylo potřeba opravit starý most, zesílit klenby v interiéru a pro pokládku mramorové dlažby použít co nejvhodnější materiály, které by nenarušily výsledný efekt.

Materiály řady Knauf TS se uplatnily na opravě spár starého kamenného mostu. Nejdříve bylo třeba spáry očistit celoplošně vodou, která z nich důkladně odstranila nečistoty a prach. Do takto připraveného povrchu se nanesla reprofilační malta Knauf TS 220 za použití nerezového hladítka či špachtle. Po jejím vyschnutí šlo aplikovat spárovací maltu Knauf TS 540 pro finální opravy v hloubce 10 mm. Tato spárovací a opravná malta s výrazně omezeným smrštěním a vodotěsností 80% je mrazuvzdorná a odolná vůči povětrnostním vlivům.
Během rekonstrukce bylo nutné přistoupit i ke statickému zesílení kleneb v interiéru. Důvodem byla odhalená klenba v podlaží nad klenbami a nízká světlost horních místností. Klenby byly zesíleny pomocí torkretové reprofilační maltové směsi Knauf TS 425, která je určena právě pro ochranu a opravy betonových konstrukcí vystavených statickému a dynamickému namáhání. Mokrý torkret Knauf TS 425 byl strojně aplikován na podhledy klenby na mechanicky přikotvenou kari síť v celkové tloušťce cca 60 mm.
Podlaha je velmi důležitý praktický a estetický prvek interiéru. Proto nebylo při její pokládce nic ponecháno náhodě. Do zámku byla zvolena černá i světlá mramorová dlažba, a tak muselo být na lepení této dlažby vybráno lepidlo, které bude nejen skvěle držet, ale bude vhodné i pod bílý mramor. Po konzultaci s techniky Knaufu bylo nakonec zvoleno lepidlo Flexkleber Weiss. Jedná se o mrazuvzdorné cementové lepidlo bílé barvy, které je mimo jiné speciálně určeno pro lepení desek z přírodního a umělého bílého kamene i mramoru, protože zamezuje tvorbě šedého zakalení povrchu.

Zámek Škvorec

250 83 Škvorec


Najít trasu

Související produkty