SONO Centum

Unikátní konstrukce se sádrokartonovými deskami Knauf

SONO Centrum Brno

Jsou stavby, které si každý zapamatuje díky své velikosti, objemu prací a třeba i z pohledu finanční atraktivity. Existují však stavby, které jsou krásné hlavně proto, že vznikly. Mají myšlenku, koncept, jsou výjimečné svým architektonickým ztvárněním a také svou účelovostí. A jsou stavby, na které je každý, kdo se na nich podílel, hrdý. Z hlediska kumštu. Mezi ně bezesporu patří multifunkční kulturní prostor  - SONO Centrum v Brně. Již na první pohled se jedná o velmi netradiční stavbu, a když k tomu přidáme nadstandardní komfort, pojetí prostoru hudebního sálu a technické vybavení včetně ozvučení, máme před sebou jeden z nejmodernějších evropských hudebních klubů vůbec.

Tato stavba je unikátní nejen z hlediska konstrukce, ale i statiky a především akustiky. Nejedná se o žádnou systémovou konstrukci podle manuálů Knauf, ale o anuloid plný poledníků, rovnoběžek, který bylo zapotřebí vytvarovat.

Zpočátku bylo nutné namalovat vodicí rovnoběžky a posléze i poledníky, podle kterých se vytvořila struktura nosných CD profilů různým způsobem tvarovaných a ohýbaných, aby bylo možné připevnit sádrokartonové desky Diamant. Desky bylo nutné nařezávat do různě velikých pětiúhelníkových celků, jež se začaly instalovat odspoda nahoru, kde se poledníky sbíhaly  a současně také uhýbaly, až se postupně vytvořil požadovaný tvar. Opláštění sálu bylo nakonec tvořeno vrstvou minerální vaty, následovala mezera vymezená CD profily s přímými závěsy, pak přišla na řadu deska Diamant 12,5 mm, další mezera 50 m, pak opět Diamant 12,5 mm, další sádrokartonová deska White 6,5 mm a na to všechno akustický potah. 
 

Sono Centrum

Veveří 3219/113, Brno


Najít trasu

Související produkty

Související stránky