Přes tělocvičnu a autosalon k apatmánům s konstrukcemi Knauf

Ski & Mt. Bike Apartaments Vrchlabí

V poslední době vyrostlo na českých horách mnoho apartmánových domů. Krkonoše, naše nejnavštěvovanější hory, nejsou tedy v tomto ohledu žádnou výjimkou. Apartmány se staly často zajímavou investicí, anebo naopak místem, kde lze trávit aktivní dovolenou.

Doslova středobodem mezi vyhlášenými krkonošskými středisky, jako je Rokytnice, Harrachov či Pec pod Sněžkou, zaujímá Vrchlabí, takže asi nikoho nepřekvapilo, když kousek za městem směrem na Herlíkovice a Špindlerův Mlýn vyrostl nový polyfunkční dům SKI & MT. BIKE APARTMENTS. Autorem projektu je Ing. Josef Pirochta a investorem stavby je společnost All Inclusive Development, a. s. z Brna. Řízením stavby byla pověřena společnost B.C.M. Company Martina Javůrka. Suchou výstavbu měla na starost firma IRBIS, s.r.o.

V devadesátých letech vznikl v místě bývalé tělocvičny autosalon Opel, který byl tehdy na velkém vzestupu. Trh však po čase zamíchal s kartami, a tak areál několik let pouze chátral. Z původní konstrukce mnoho nezbylo, proto je nový polyfunkční dům vlastně novostavbou. Většina nosných konstrukcí byla zbourána, doplnily se základové pasy, udělal se betonový věnec a betonová deska. Do betonového skeletu se následně realizovaly obvodové stěny z akustického zdiva se zateplením, ale vnitřní příčky, to byla příležitost pro sádrokarton. Výstavbu apartmánů  realizovala firma B.C.M. Company (Building Construction Management).
 

Ačkoliv je hrubá stavba z betonu a cihel, architektura Ski & Mt. Bike Apartments působí na jedné straně moderním dojmem, ale současně stylově zapadá do horského prostředí. Vděčí za to zdařilé kombinaci dřevěného obkladu na fasádě kombinované s bílou omítkou. Třípatrový areál s 58 bytovými jednotkami rozdělenými do objektů A, B a C poskytuje vlastníkům komfortní zázemí včetně zastřešeného parkování a vlastního wellness. Společná je recepce a pro nájemce funguje systém bezklíčového otevírání. Jednotlivé byty jsou moderně zařízeny v horském stylu, ale samozřejmě záleží na každém majiteli, jak bude finální design interiéru nakonec vypadat. Vnitřní uspořádání bytů vyřešily sádrokartonové příčky W112 s dvojitým opláštěním deskou Knauf White doplněnou izolací Knauf Insulation. Každý byt je samostatná požární jednotka s předpisem REI 15 minut. Na rozdíl od konvenčních bytů není v případě apartmánů takový tlak na stavební akustiku, přesto bylo díky vlastnostem těchto příček dosaženo velmi dobrých výsledků, takže nájemci se navzájem neruší. V koupelnách najdeme tradičně impregnované desky Knauf Green.
RED Piano a protipožární ochrana
V širším měřítku sádrokartonových materiálů se potkáváme v jiných částech areálu. Za pozornost stojí chráněné únikové cesty a schodiště, které mají protipožární podhled zavěšený na přímých závěsech s deskami Knauf RED Piano. V některých podhledech stačila v konstrukci jedna deska, jinde jsou desky dvě. V těchto částech budovy je běžně EI 45 minut.  Pro zajímavost: RED Piano chrání kabely instalací z obou stran. Jinak je ovšem řešena hlavní páteřní chodba ve 3. patře, kde se nachází kromě jiného vzduchotechnika a další instalace. I z důvodu odhlučnění jsou zde v celé délce chodby postaveny u nosných zdí předstěny s trojitým opláštěním. Rovněž protipožární ochrana je zde přísnější, EI = 60 minut. Většinu použitých desek tvoří RED Piano. Průchody instalací jsou ošetřeny požárními ucpávkami. Do celkového výčtu patří i deska Diamant, která se objevila na opláštění bytů naproti hlavnímu schodišti, tam kde se protínají chodby. Důvodem byla tvrdost desky a její odolnost, neboť se zde předpokládá vyšší pravděpodobnost opotřebení. V luxusních podkrovních bytech jsou v příčkách i na podhledech a v opláštění dřevěných trámů desky RED Piano, především z důvodu požární bezpečnosti, která zde byla předepsána na REI 30 min.
Knauf Silentboard pro špičkovou zvukovou izolaci a Knauf Drystar do wellness
Na seznam zajímavých technických řešení musíme přidat místnost s golfovým trenažérem, která je umístěna v přízemí vedle recepce. Z důvodu odhlučnění trenažéru se na opláštění příček a podhledu použila akustická deska Knauf Silentboard s vysokou plošnou hmotností a akustickou pružností. Je to vlastně deska s nejlepšími výsledky zvukové izolace, která dosahuje špičkových hodnot až 76 dB. V blízkosti trenažéru se dále nacházejí tři wellness místnosti, kde mají nájemci a majitelé apartmánů k dispozici saunu a dvě vířivky. Ve dvou místnostech s vířivkou bylo zvoleno řešení podhledu s deskou Knauf Drystar, tedy materiálem odolným vůči vlhkosti i odstřikující vodě, což v případě vířivky je na místě. Před vstupem do sauny ale postačily impregnované desky Green.
Jak je z uvedeného výčtu materiálů patrné, suchá výstavba si poradí i ve složitějších prostorových technických situacích, zejména v případě mezonetových bytů, kde vyniká její variabilnost. Bez ní by bylo jakékoliv jiné řešení nejen finančně nákladnější, ale i časově náročnější. Také proto je tak populární.
 

Ski & Mt. Bike Apartements Vrchlabí

Vrchlabí


Najít trasu

Související stránky