Obchodní centrum Central Kladno

Prostorová akustika s "cleaneo efektem"

OC Central Kladno

Vícepatrové maloobchodní centrum v samotném srdci Kladna, které tu dosud velmi chybělo, nabízí kromě 26 000 m2 obchodů také parkovací místa v podzemních prostorách. Konstrukci tvoří obvyklý železobetonový skelet, ve kterém byla realizována vestavba, na jejíž konstrukci se uplatnily také materiály Knauf.

Jedním z hlavních požadavků byla rychlost výstavby, ale kromě toho zde byla naprojektována řada členitých a víceúrovňových podhledů, jejichž konstrukčním řešením nejlépe vyhovovalo použití sádrokartonových desek.

Sádrokartonové konstrukce jsou však dnes již „ukryty“ v mnoha příčkách, které oddělují jednotlivé obchodní prostory. Při návštěvě obchodního centra si však můžeme všimnout podhledů v jednotlivých pasážích a také obkladů nosníků střešní konstrukce. Podhledy jsou členité a víceúrovňové, což nejlépe vynikne při jejich nasvícení. Zabudování světelných ramp bylo ovšem z hlediska sádrokartonářského umu nejsložitější. Zajímavé jsou rovněž „náběhy“ od nosných sloupů, jež jsou zakončeny viditelnými klenbami, které se staly stěžejním architektonickým prvkem obchodního centra.
U těchto druhů staveb je vždy nutné myslet také na prostorovou akustiku. Z toho důvodu byly v podhledech pasáží na řadě míst použity akustické děrované desky Knauf Cleaneo, které díky své konstrukci a děrování umí absorbovat hluk. Výsledkem je, že v prostoru s tak velkou koncentrací lidí se hluk nerozléhá, a proto celé prostředí působí na návštěvníky velmi příjemně a komfortně. Sádrokartonové desky Knauf Cleaneo obsahují navíc speciální složku Zeloit, která rozkládá škodlivé látky katalyticky na vodu a oxid uhličitý. Díky tomu dochází k samovolnému čistění vzduchu po celých 24 hodin denně a to 7 dní v týdnu. Čisticí kapacita je prakticky neomezená, nicméně je pouze nutné počítat minimálně 0,3 m2 děrovaných desek Cleaneo na 1 m3 vzduchu, což v případě takto velkých obchodních center není žádný problém. Dodejme ještě jeden technický detail – desky Cleaneo přispívají také k regulaci vlhkosti ve vzduchu a pocitu tepla při dotyku.
Za zmínku stojí, že technické řešení opláštění říms nad obchodními pasážemi nebylo vždy zcela jednoduché i proto, že stavba byla vedena v konečné fázi v poměrně vysokém tempu. Díky však odborným zkušenostem montážních firem a technické podpoře Knaufu přímo na stavbě, bylo vše včas vyřešeno.
 

OC Central Kladno

Petra Bezruče 3388, 272 01 Kladno


Najít trasu

Související produkty

Související stránky