Mateřská škola U Stromu

Inspirativní dětský svět dotvořený materiály Knauf

Mateřská škola U Stromu

Nové předškolní zařízení „U Stromu“ pro děti od dvou let vzniklo komplexní rekonstrukcí bývalého nevyužívaného a chátrajícího sportovního centra na Ovčím hájku. Stavební projekt vychází z nápaditého architektonického řešení, které vytvořilo co nejvíce přátelskou a „chytrou“ školku nabitou moderními technologiemi. Při rekonstrukci byly použity i materiály ze sortimentu Knauf, hlavně speciální sádrokartonové desky a výrobky stavební chemie. Projekt vznikl díky finanční podpoře Magistrátu hl. města Prahy, využití dotace z operačního programu Praha – Pól růstu ČR a za pomoci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
 

Prostředí, ve kterém děti tráví čas, je pro jejich zdravý tělesný i duševní vývoj důležité, bylo tedy třeba myslet jak na jejich pohodlí, tak i zábavu. Ve vybavení heren proto nechybí interaktivní tabule pro výuku i promítání pohádek a u budovy jsou hřiště s bezpečným povrchem a herními prvky, které slouží nejen k odpočinku, ale i k výuce. Při nepříznivém počasí lze využít vnitřní multifunkční atrium s proskleným zastřešením, stěnou porostlou zelenými rostlinami a osazené živým stromem. Pro vnitřní komfort místností a chodeb byly zvoleny podlahy a podhledy tlumící hluk, chytrá světla regulující sluneční paprsky procházející světlovody ve stropě … to vše vytváří ojedinělý stavební projekt. A kde je více dětí pohromadě, tam je smích a hluk, ale také naopak potřebují klid při odpoledním odpočinku. Použitím systémů a konstrukcí Knauf se podařilo vyřešit oba tyto požadavky.
 

Mateřská školka je typickým příkladem zřízení, ve kterém je absorpce hluku velmi důležitá, a proto se této vlastnosti věnuje při projektování a výběru materiálů náležitá pozornost. Pro vytvoření adekvátního akustického prostředí jsou vhodné podhledy (stropy), které dokáží právě nadměrný hluk v místnosti pohltit a vytvořit optimální dobu dozvuku v místnosti. K tomuto účelu se výborně hodí akustické děrované desky Knauf Cleaneo s přímým děrováním 8/18R, kterou v mateřské školce U Stromu najdeme ve většině místností. Navíc akustické desky Knauf Cleaneo přispívají aktivně ke zdravému prostředí a vylepšení kvality vzduchu uvnitř interieru, a to není, v případě zařízení pro děti, vůbec zanedbatelný argument. Obsahují příměs Zeolith (přírodní hlinitokřemičitan vulkanického původu), který rozkládá škodlivé látky ve vzduchu (obvykle jde o těkavé látky, které se uvolňují z podlahových krytin, nábytku, čisticích prostředků apod.) katalyticky na vodu a oxid uhličitý a pomáhá tak snížit koncentraci těchto znečišťujících látek v místnosti. V podstatě čistí vzduch 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a jejich čistící kapacita je prakticky neomezená. A výhodou je i jejich moderní design, dekorativní vzhled a možnost kreativního řešení ploch i detailů.
Speciální sádrokartonová deska Knauf DIAMANT kombinuje odolnost proti požáru i vyšší vzdušné vlhkosti s vysokou tvrdostí jádra i povrchu. Její lepší akusticko-izolační vlastnosti jí propůjčují vyšší vzduchovou neprůzvučnost u příček či podhledů. Ideální ji lze použít všude tam, kde je třeba docílit silného zvukového útlumu, například oddělení jedné hlučnější místnosti od druhé. V případě mateřské školky „U Stromu“ byly desky Knauf DIAMANT použité např. u dělicí příčky mezi třídou v prvním patře a bytem školníka, kde se z těchto desek realizovaly i další příčky, aby byl splněn požadovaný akustický komfort. Desky DIAMANT se také hodí všude tam, kde hrozí poškození. Mechanická odolnost povrchu je v podobných  zařízeních pro děti velmi žádoucí. Proto se desky Knauf DIAMANT používají zejména pro akusticky náročné konstrukce s případným rizikem mechanického poškození (školy, nemocnice, chodby administrativních budov, bytová výstavba apod.).
Při tak náročné stavbě, jakou je mateřská školka, nemohou z pohledu pasivní protipožární ochrany chybět červené desky Knauf RED Piano s vyššími požadavky na požární odolnost. Byly použity nejen na požární oddělení technického zázemí (ochrana elektrických svodů, šachet a médií), ale i na obklady tubusů světlovodů v horním patře budovy, protože světlovody procházejí dvěma požárními úseky  a bylo zapotřebí splnit podmínku požární odolnosti 30 minut. Desky RED Piano jsou také použity na rozhraní požárních úseků, tedy především mezi třídou a gastropřípravnou. Na stavbě mateřské školky byly použity ještě i další sádrokartonové desky ze sortimentu Knauf. V případě sociálek se uplatnily impregnované desky Knauf GREEN, odolné vůči vlhkosti, a při realizaci tvarovaných podhledů, příček, stěn a předstěn posloužily vedle desek DIAMANT i standardní desky Knauf WHITE.
Mateřská školka má v každém patře sociální zařízení přizpůsobené malým dětem. Interiér musí proto působit vesele, svěže a čistě. Tomu dopovídá architektonické ztvárnění těchto prostor včetně výběru obkladů, to vše v kontextu s barevným řešením celé školky. Protože se ve školce nacházejí různě namáhaná prostředí, byl obklad stěn a podlah realizován s inovovanými lepidly Knauf Flexkleber a Knauf Easykleber. Především lepidlo Flexkleber je vhodné do interiéru i exteriéru, pro všechny druhy dlažeb a obkladů, včetně velkoformátových. Je také vhodné pro extrémně termicky namáhané prostory, tedy i venkovní terasy, podlahová topení apod. V případě realizace obkladů a dlažeb byla použita Knauf Tekutá hydroizolace, která po zaschnutí vytvoří elastický a těsně voděodolný nátěr. Spárování bylo provedeno „chytrou“ spárovací hmotou Knauf Fugenbunt se zvýšenou odolností proti plísním.
 

Mateřská škola U Stromu

Ovčí Hájek 2174, Praha 13


Najít trasu

Související stránky