Rekonstrukce zemědělského stavení

Božská usedlost

Celý areál zemědělské usedlosti z roku 1924 prošel citlivou rekonstrukcí, tak aby byly zachovány historické prvky jednotlivých budov a zároveň aby nabídl moderní - stylový design odpadající požadavkům náročnějších klientů. Genius loci tohoto místo je nepopsatelné a musí se zažít.

Na začátku všeho bylo stavení s dobrou statikou, ovšem s nutností vyměnit jeden rozpadající se trám u přilehlé stodoly. Zarputile rekonstruovat historické domy pouze starými řemeslnými praktikami bylo v tomto případě nemožné. Praxe je taková, že je třeba si pomoci tak chytře, jak jen to je možné. Cíl je přitom vždy stejný - navrátit do domu život, vtěsnat do něj výdobytky moderní doby, ale současně zachovat jeho genius loci. 'Všestranným pomocníkem při rekonstrukci zemědělské usedlosti nedaleko Turnova byl sádrokarton, a to hned v několika variantách. 

Rekonstrukce střechy hlavní budovy
Sundáním střešní krytiny se odkryly staré trámy, které potřebovaly obrousit a tu a tam vyměnit. Poté se trámy nalakovaly. Pro budoucí obytné podkroví byly díky svým vlastnostem zvoleny desky Knauf Diamant. Jelikož tvoří pohledovou část podkroví kombinovanou s přiznanými trámy, byly nastříkány bílou barvou ještě před vlastní montáží. Desky se připevnily na délku přímo na trámy tak, aby byly spoje pod trámy schované. Následovala druhá vrstva červených desek Knauf RED Piano (tl. 15 mm), které se položily křížem a nalepily přímo na modrou desku bez jakékoliv konstrukce. Důvodem bylo podle slov Martina Šikoly vylepšit tuhost konstrukce. Následovala parobrzdná fólie Homeseal LDS, na kterou se připevnily dřevěné latě a 26 cm vysoké „falešné trámy“ z extrudovaného polystyrenu. Vzniklý prostor se vyplnil izolací Knauf Insulation, která je vhodná pro šikmé střechy. Následovala kontaktní hydroizolační fólie Homeseal LDS 0,04 FixPlus, která je současně vzduchotěsná. V dalším kroku se připevnily dřevěné latě, na které se již položila finální střešní krytina. Celá stavba střechy a v podstatě i podkroví trvala v šesti lidech 14 dní, což zní až neuvěřitelně. Zbývalo dodělat mezonetový interiér a koupelnu s toaletou. Tam, kde bylo potřeba dbát na akustiku, použily se na svislé příčky desky Diamant, jinde postačily desky červené (Knauf RED Piano) a třeba v koupelně zase desky zelené (impregnované Knauf Green). Jak je patrné z obrázků, vše je provedeno účelně, a přitom s velkým vkusem. Na apartmán navazuje prostorná terasa s krásným výhledem do širokého okolí Českého ráje. Nechybí pasoucí se ovce a božský klid.

Diamantová stodola ukrývá apartmány i wellness
Zatímco první apartmán je již v provozu, v navazující stodole se další dva teprve chystají. Na konci rekonstrukce budou v celém objektu tři apartmány a další dva v navazující stodole. Ani tady se Martin Šikola neobešel bez suché výstavby. Všechny obvodové stěny stodoly jsou opět „diamantové“ (klasická příčka s dvojitým opláštěním). Zvenčí jsou obvodové stěny opatřeny kontaktním zateplovacím systémem (26 cm polystyrenu) a provětrávanou fasádou. Pohledová část fasády, to znamená obklad, se vytvořil seříznutím KB bloku na tloušťku 3 cm. Kdo by poznal, že stěna není zděná? Dispoziční řešení stodoly je provedeno rovněž s pomocí dvojitě opláštěných příček tradiční konstrukce, kde z důvodu akustických vlastností byla opět vybrána modrá deska Knauf Diamant. Podobně jsou provedeny i vnitřní stěny u budoucího bazénu, který je také součástí prostorné stodoly. Kvůli nadměrné vlhkosti ale dostaly přednost speciální cementové desky Knauf AQUAPANEL CEMENT BOARD – INDOOR. Ovšem v místě, kde je prostor s bazénem oddělen od apartmánů, se zase z důvodu zachování kvalitní akustiky použije příčka s deskami Diamant, která se samozřejmě opatří hydroizolací a pak finálním keramickým obkladem.
 
Na celém projektu je nejzajímavější fakt, že se podařilo zachovat ducha objektu. Vše původní, co bylo možné upotřebit, se ponechalo a jen se doplnilo současností. Je také zřejmé, že bez sádrokartonu by vše trvalo mnohem déle a s výrazně větším rozpočtem. Ostatně se sádrokartonem si investor a realizátor v jedné osobě „hraje“ i v dalších nápadech, třeba při budování baru.
 
Rekonstrukce bývalé zemědělské usedlosti stále ještě pokračuje, ale cíl je již v dohledu. Ve finále nabídne penzion návštěvníkům nevšední relaxaci na samotě přímo u lesa s plným komfortem, do kterého budou patřit prostorné pokoje, wellness, bazén nebo také útulný vnitřní bar a venkovní „prosecco stánek“ přestavěný z bývalého včelína.

Božská usedlost

Loktuše 27


Najít trasu

Související stránky