Obchodní centrum Pivovar Děčín

Protipožární systémy doplnil i Vermiplaster

OC Pivovar Děčín

Nevšední projekt spojení historické budovy a moderního obchodního komplexu, jehož investorem a developerem je společnost Centrum Pivovar a Settimo Development, a. s., vznikl v pražském ateliéru Studio Acht, s. r. o., architekta Václava Hlaváčka. Areál pivovaru, jehož základy byly položeny někdy na přelomu 17. a 18. století, byl v poslední době již v dost špatném stavu a hrozilo, že budovy časem zaniknou a my budeme opět chudší o nevšední a ceněnou historickou památku. Budovu se však podařilo nejen citlivě zrekonstruovat, ale především spojit s novým obchodním centrem. Celou třetinu nového centra tvoří památkově chráněné budovy – varna, sladovna, plnírna. Zachován zůstal kompletní vnitřní prostor včetně jedinečných kleneb a dalších historických prvků. Do interiéru obchodní galerie byl začleněn i padesátimetrový cihlový komín. Zachována byla i historická brána z poloviny 19. století, mistrovský kousek architektů, jako symbolické spojení historie se současností.

Vzhledem k tomu, že se jedná o objekt nákupního centra, byly kladeny vysoké požadavky na požární opatření. V některých částech budovy byl i požadavek na rychlost montáže konstrukcí a snížení celkové ceny.

V podkroví objektu, kde byly požadovány vyšší nároky na požární odolnost, se použily sádrokartonové desky Knauf RED. Na dělicí příčky mezi obchody se uplatnily desky Knauf White a u sociálních zařízení desky Knauf Green. Hlavním kritériem pro výběr těchto desek byl požadavek na precizní práci a 100% certifikovaný systém, to vše v odpovídající vysoké kvalitě. V některých případech se z důvodu rychlosti montáže a požadavku na snížení celkové ceny použily robustní sádrokartonové desky Massivbauplatte o tloušťce 25 mm, které lze použít i v prostorách s vyšší relativní vlhkostí. Navíc mají i odpovídající protipožární vlastnosti, důležité v takovém komplexu. Desky byly použity v systému výstavby Knauf W 353. Nutno dodat, že součástí systémů Knauf bylo samozřejmě příslušenství včetně potřebných tmelů, mezi  kterými vévodil především nepřekonatelný Uniflott.
Specializovaná protipožární omítka Knauf Vermiplaster, jež patří do systému pasivní protipožární ochrany Knauf, byla aplikována v původních místnostech s klenbami. Účelem bylo zvýšit požárním odolnost spodní pásnice I profilů o 30 minut. V současné době tak chrání technické místnosti, ve kterých jsou umístěny stroje a zařízení zajišťující provoz centra.
U nových přístaveb pak našla uplatnění strojní omítka Knauf MVS1, která porazila konkurenci díky prověřené kvalitě a přijatelné ceně.

Lokalita

OC Pivovar Děčín

Sofijská 2/3
405 02 Děčín


Najít trasu

Související stránky