Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky

Sádrokarton pod nafukovací fasádou

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky

Centrum vědy a technického učení, jež tvoří mimo jiné několik tradičních technických fakult, se v pražských Dejvicích rozrostlo o další neméně významnou část. Koncem minulého roku zde byla dokončena stavba areálu Českého institutu informatiky a kybernetiky (anglicky Czech Institute of Informatics, Robotics and Cybernetics, zkratkou CIIRC). Jeho posláním je být mezinárodně uznávaným výzkumným pracovištěm, podílejícím se na výuce studentů a místem pro přenos technologií do průmyslu. 
Stavba zaujme kolemjdoucí na první pohled, protože na vnější fasádu rohové budovy nového komplexu byl použit nový stavební prvek – izolační, tzv. nafukovací fasáda, tvořená průhlednou membránovou fólií ETFE (etylen-tetrafluoretylen). Folie je zavěšená na samostatné ocelové konstrukci. Vnitřní fasáda je skleněná.
 

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky

Vnitřní plochu o rozloze čtyřicet tisíc metrů čtverečních bylo nutné rozdělit na kanceláře, přednáškové místnosti, výzkumná pracoviště apod. "Mokrou" cestou by tato výstavba trvala dlouho, proto investor zvolil suchou výstavbu.

V areálu se uplatnily zejména standardní desky Knauf, to znamená v největším objemu to byly desky WHITE, dále pak RED Piano a samozřejmě v případě sociálních zařízení, kde je nutné používat impregnované desky vhodné do vlhkého prostředí – Knauf GREEN. Prakticky všude najdeme nějaké příčky, ať už mezi jednotlivými kancelářemi, či vědeckými pracovišti apod. Prohlídkou budovy zkušený návštěvník zjistí, že ani o podhledy tu není nikterak nouze a odborník si všimne celé řady předsazených stěn, a to nejen v recepcích u jednotlivých vstupů, ale i na mnoha jiných místech.
Tam, kde bylo nutné myslet na pasivní protipožární ochranu, našly uplatnění sádrokartonové desky Knauf RED Piano, které navíc přispívají k lepší akustice v daném prostoru. Technickou zajímavostí byly různé detaily, které se musely v průběhu suché stavby vyřešit. Za zmínku stojí například napojení příček na skleněnou fasádu, nebo detaily propojení nosných kulatých ocelových nosníků a sádrokartonové konstrukce. Najdou se zde také vysoké příčky v mezipatrech budov, výtahové šachty, technická zázemí atd. Asi největším problémem na celé stavbě bylo zvládnout tak veliký objem suché stavby a s ním spojenou logistiku. Vše muselo být perfektně naplánované, ale zdá se, že konec dobrý, vše dobré. Stavba byla na začátku února 2017 připravena ke kolaudaci.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky

Evropská 11, Praha 6


Najít trasu

Související stránky